Крім смакових переваг ікри, ми багато знаємо і про її корисність для людського організму. А як же справа з ікрою імітованою? саме слово “імітована” піддає сумнівам її відповідність здоровому продукту, і прийнято вважати, що імітація дублює лише зовнішній вигляд, образ натуральної ікри. Чи так це? Чи корисніше їсти натуральний продукт та ігнорувати імітовану ікру, доступну цілий рік за вигідною ціною? чи однакові ці два продукти з точки зору користі для людини? Відповідь проста: ні, не однакові. Імітована ікра, виготовлена ​​компанією Caps Food Systems з бульйонів з цінних порід риб та оболонкою з витяжки з водоростей, куди корисніша та безпечніша за ікру натуральну! А тепер про всі переваги по порядку: 

Альгінат натрію

Альгінат натрію, що використовується для створення сферичної оболонки ікринок, – натуральний природний інгредієнт, що отримується з бурих та зелених водоростей. Альгінат має доведені корисні та навіть лікувальні властивості. Дослідження підтвердили це ще 50 років тому. Вчені довели не тільки нешкідливість альгінату натрію, а й необхідність його використання в їжу. Все почалося з молекулярної кухні та харчових добавок, а Caps Food Systems застосував його створення тоненької оболонки ікорних капсул.

У 1987 р. американським товариством ядерної фізики було підготовлено доповідь, у якій зазначалося, що альгінат виводить радіоактивний стронцій з ефективністю до 80%. Спеціальними дослідами встановлено, що через добу альгінатом натрію було пов’язано 100% урану та торію, 98% америцію, церію та цезію.

Подібні дані було отримано і українськими вченими. Державний науковий центр лікарських засобів (м. Харків) спільно з Харківським науково-дослідним інститутом медичної радіології в результаті експериментальних та клінічних досліджень встановили нові, раніше не відомі властивості альгінату натрію – лікувально-профілактичну дію на організм в умовах зовнішнього опромінення.

В основі механізму протирадіаційної дії альгінату натрію лежить його специфічний вплив на мембрани клітин крові, слизові оболонки шлунка та кишечника, внаслідок чого їх стійкість до ушкоджуючих факторів зростає. Радіонукліди, що поглинаються організмом, – стронцій і цезій – виводяться під впливом альгінату натрію і кальцію до 100%.

Захист

Альгінати захищають

Альгінова кислота, а також її кальцієва та натрієва сіль – ефективний засіб для зупинки кровотечі. Таким чином, їх успішно використовують для лікування ерозій та виразок. Альгінати знижують підвищену кислотність шлункового соку. Вони утворюють у шлунку гелеподібну субстанцію, яка обволікає слизову оболонку шлунка, захищаючи її від пепсину та кислот. У цьому і полягає відмінність солей альгінату від тих антацидів, які можна купити в аптеці – вони не надають обволікаючої дії.

Імунітет

Альгінати та імунітет

Доведено, що альгінат стимулює утворення в організмі захисних клітин – фагоцитів. Саме вони захоплюють та знищують мікроорганізми.

Альгінати здатні сорбувати (зв’язувати) та надмірну кількість особливого класу імуноглобулінів (Е), винних у розвитку гострих алергічних реакцій та захворювань. Гіпоалергенний ефект особливо притаманний альгінату кальцію, який завдяки вмісту іонів кальцію зміцнює і мембрану спеціалізованих клітин сховищ біологічно активних речовин (гістаміну, серотоніну, брадикініну та інших), при викиді яких з клітин негайно розвивається бурхливе алергічне запалення.

Альгінати знижують кількість імунних комплексів у крові. Це імуноглобулін білок, пов’язаний з молекулою білка мікробної клітини. Якщо таких утворень у крові дуже багато, вони ушкоджують стінку мікроскопічних капілярів. Це провокує розвиток астми, ревматизму, хронічного гепатиту, аутоімунних захворювань.

Здоров'я

Ікра як джерело здоров’я

Альгінати сприяють виробленню антитіл, які роблять шкіру та слизові оболонки більш стійкими до інфекцій.

Ці речовини, що видобуваються з водоростей, життєво необхідні тим, хто проживає в країнах з неблагополучною екологією, жителям великих міст, людям, які страждають на астму, алергії та інші захворювання. Саме альгінати є доступним та ефективним засобом для того, щоб очистити організм та зміцнити здоров’я.

Жінки вже дізналися чудодійний ефект альгінатних масок, час додати користі до сніданку, обіду, вечері і навіть святкового застілля. Вживаючи в їжу імітовану ікру “Admiralska” та “Imperia”, Ви не стільки прикрашаєте стіл ікорними наїдками, скільки дбаєте про своє здоров’я та здоров’я Ваших близьких та рідних.

РИБИЙ ЖИР та ЗМІСТ У ньому Омега3 та вітамін Е

Риб’ячий жир належить до найпопулярніших харчових добавок. У його складі містяться Омега-3 жирні кислоти, які вважаються дуже корисними для людського організму. Риб’ячий жир являє собою маслянисту субстанцію, яка витягується з м’яса жирної риби, до якої належать такі види як скумбрія, тунець, оселедець і анчоуси. У нашому випадку йдеться про риб’ячому жирі, що отримується з печінки тріски.

Згідно з заявою Всесвітньої організації охорони здоров’я, кожна людина для зміцнення здоров’я повинна вживати від 1-ої до 2-ох жирних риб на тиждень. Подібний обсяг дозволить забезпечити організм необхідною кількістю жирних кислот, які зберігають нормальну роботу більшості функцій організму та зміцнюють імунітет. За умови відсутності можливості вживання жирної риби цей продукт можна замінити включенням до раціону харчових добавок Омега-3, а краще – їсти імітовану ікру, що пропонується в нашому магазині. Згідно з дослідницькими даними, риб’ячий жир приблизно на 30 відсотків складається з Омега-3 жирних кислот, при цьому в інші 70 відсотків входять інші види жирів. Важливо, що найчастіше до складу цього продукту також входять вітаміни D, A і Е.

Окрему увагу слід приділити з того що Омега-3 жирні кислоти, одержувані з жирної риби, вважаються кориснішими, ніж Омега-3, вироблені з продуктів рослинного походження. При цьому в риб’ячому жирі містяться такі кислоти як ейкозапентаєнова та докозагексаєнова, при тому, що рослинні жирні кислоти складаються переважно з альфа-ліноленової кислоти. І незважаючи на те, що остання кислота вважається незамінною, перші дві є кориснішими для людського організму.

У більшості сучасних дієт Омега-3 часто замінюється Омега-6 на жирні кислоти, що порушує співвідношення жирних кислот у людському тілі і може призвести до розвитку певних хвороб. Саме тому дуже важливо вживати риб’ячий жир.

Докладніше про користь риб’ячого жиру

Риб'ячий жир нормалізує роботу серцевого м'яза

Порушення роботи серцевого м’яза є однією з найпоширеніших причин смерті у світі. При цьому в осіб, які регулярно вживають жирну рибу, спостерігається нижчий ризик розвитку захворювань серця в порівнянні з іншими людьми. Це пов’язано з тим, що вживання риб’ячого жиру дозволяє покращити роботу серця та виключити низку факторів, що підвищують ризик розвитку захворювань серцево-судинної системи. Так, серед корисних властивостей цього продукту виділяють:

  • підвищення рівня «хорошого» холестерину;
  • зниження обсягу тригліцеридів на 15-30 відсотків;
  • зниження артеріального тиску;
  • запобігання утворенню бляшок на стінках артерій, що викликають затвердіння;
  • пом’якшення вже наявних артеріальних бляшок;
  • запобігання аритмії, здатній стати причиною серцевого нападу, що призводить до летального результату.

Хоча харчові добавки, що містять Омега-3 жирні кислоти та риб’ячий жир здатні усунути деякі фактори ризику розвитку серцевих захворювань, вчені повідомляють, що представлених доказів недостатньо для тверджень про можливість риб’ячого жиру запобігати серцевим нападам.

Риб'ячий жир дозволяє позбутися психічних розладів

Людський мозок на 60 відсотків складається з жиру, більшість якого складається саме з Омега-3 жирних кислот. Виходячи з цього, можна з упевненістю заявити, що споживання риб’ячого жиру має велике значення для роботи мозку.

Результати проведених вченими досліджень демонструють, що особи, які страждають на психічні розлади, в більшості випадків відчувають дефіцит Омега-3 в крові. Таким чином, вживання імітованої ікри дозволяє знизити ризик розвитку психічних захворювань та усунути деякі їх симптоми.

В рамках одного з досліджень вченим вдалося з’ясувати, що риб’ячий жир у великих кількостях здатний усунути деякі симптоми біполярного розладу та шизофренії.

Риб'ячий жир сприяє зниженню ваги

Більшість фахівців визначають ожиріння як збільшення показника індексу маси тіла на значення вище 30. Згідно зі статистичними даними, приблизно 39 відсотків людей у ​​всьому світі мають зайву вагу, з них близько 13 відсотків страждають від ожиріння. Найчастіше на ожиріння страждають люди у країнах, де спостерігається високий рівень доходу.

Ожиріння здатне суттєво збільшити ризик розвитку низки серйозних захворювань, таких як діабет 2-го типу, порушення роботи серцевого м’яза та рак. Вживання нашої імітованої ікри здатне знизити ризики, пов’язані з ожирінням за рахунок додавання ряду корисних елементів в організм.

Вчені стверджують, що вживання риб’ячого жиру у поєднанні з правильною дієтою та фізичними навантаженнями дозволить позбутися зайвої ваги. Проте така заява підтверджується далеко не всіма дослідженнями. Так, в рамках одного з експериментів особи, які вживали риб’ячий жир, несуттєво знизили власну масу тіла, зате досягли значних результатів у зменшенні обсягу талії та стегон.

Риб'ячий жир покращує здоров'я органів зору

Так само як і здоров’я людського мозку, здоров’я органів зору багато в чому залежить від жирних кислот Омега-3. Так, в осіб, які зазнають дефіциту цієї речовини в організмі, спостерігається підвищений ризик розвитку захворювань, що призводять до погіршення зору.

Крім цього, разом із збільшенням віку починає погіршуватися здоров’я очей, що може спричинити розвиток вікової дегенерації жовтої плями. Вживання жирної риби суттєво знижує ризик розвитку цього захворювання, при тому, що харчові добавки риб’ячого жиру мають незначний ефект.

При проведенні одного з досліджень, особи, які страждають від вікової дегенерації жовтої плями, які приймали добавки риб’ячого жиру протягом 19 тижнів, змогли суттєво покращити свій зір.

Риб'ячий жир покращує шкіру

Шкіра одна із найважливіших органів людини. У ній міститься безліч Омега-3 жирних кислот. У зв’язку з цим вживання імітованої ікри дозволяє не лише запобігти її передчасному старінню, а й знизити ризик виникнення шкірних захворювань та усунути їх симптоми. І багато фахівців рекомендують вживати риб’ячий жир при лікуванні таких шкірних захворювань як дерматит та псоріаз.

Риб'ячий жир знижує запалення

Запалення є природним процесом організму, який спостерігається при боротьбі імунної системи із травмами та інфекціями. Однак у деяких випадках люди можуть страждати від хронічного запалення, причиною якого може бути діабет, порушення роботи серцевого м’яза, ожиріння та депресія.

За рахунок того, що риб’ячий жир відрізняється від інших добавок своїми протизапальними властивостями, його вживання може допомогти в лікуванні цих станів, які є основною причиною хронічного запалення. Так, в осіб, які страждають від ожиріння та мають високий рівень стресу, імітована ікра здатна знизити вплив цитокінів, які є запальними молекулами.

Також вчені зазначають, що вживання риб’ячого жиру дозволяє знизити рівень болю в суглобах, а також знизити потребу у знеболювальних препаратах у людей, які страждають від ревматоїдного артриту.

Незважаючи на те, що запальне захворювання кишечника також відноситься до запальних процесів, риб’ячий жир не здатний усунути його симптоми і поліпшити стан людини.

Риб'ячий жир знижує рівень жиру в печінці

Печінка є одним із найбільш значущих органів людини, яка переробляє жир і має безпосередній вплив на збільшення маси тіла. Останнім часом захворювання печінки зустрічаються досить часто, особливо неалкогольна жирова хвороба печінки, що веде до накопичення жиру в цьому органі.

Регулярне вживання жирної риби і, відповідно, ікри імітованої може покращити стан печінки, запобігти процесу накопичення жиру та усунути деякі симптоми вищевказаного захворювання.

Риб'ячий жир покращує розвиток плода в період вагітності

Жирі кислоти, що містяться в риб’ячому жирі Омега-3, необхідні для нормального росту і розвитку плоду. У зв’язку з цим матерям під час вагітності рекомендують приймати ці речовини.

Омега-3 жирні кислоти дозволяють покращити координацію рухів дитини, нормалізувати розвиток органів зору, а також запобігти алергійним реакціям. При цьому вченим не вдалося з’ясувати, чи вплив цих речовин на підвищення рівня IQ у дитини.

Риб'ячий жир підвищує увагу та усуває поведінкові розлади у дітей

Синдром дефіциту уваги належить до найбільш поширених поведінкових розладів у дітей, яке супроводжується низьким рівнем уваги та підвищеним рівнем активності. Однак за рахунок того, що Омега-3 жирні кислоти становлять більшу частину людського мозку, їх вживання дозволяє знизити ризик розвитку такого синдрому.

Риб’ячий жир дозволяє підвищити увагу у дітей, знизити рівень активності до природного та усунути агресію у поведінці. У ранньому віці вживання імітованої ікри може бути дуже корисним, оскільки дозволить покращити сприйняття інформації дитиною.

Риб'ячий жир усуває симптоми депресії

Згідно з припущенням дослідників, незабаром депресія стане одним із найпоширеніших захворювань. У осіб, які страждають від депресії, спостерігається знижений рівень Омега-3 жирних кислот у крові.

Виходячи з цього, риб’ячий жир у поєднанні з добавками цих кислот здатний усунути деякі симптоми депресії. Важливо відзначити, що Омега-3 кислоти рослинного походження мають більшу ефективність усунення симптомів депресії, ніж жири тваринного походження.

Риб'ячий жир знижує швидкість погіршення роботи мозку

У міру старіння робота мозку погіршується, що призводить до підвищення ризику хвороби Альцгеймера. При цьому особи, які вживають багато жирної риби, мають меншу схильність до розвитку таких захворювань.

Дослідники встановили, що риб’ячий жир здатний уповільнювати процес погіршення роботи мозку, а також здатні покращувати пам’ять у здорових людей похилого віку.

Риб'ячий жир знижує ризик алергії та усуває симптоми астми

Останнім часом астма, що супроводжується набряком легень та порушенням дихання, все частіше почала зустрічатися у маленьких дітей. Проте дослідження демонструють, що у ранньому віці вживання риб’ячого жиру дозволяє усунути симптоми цього захворювання.

Проведений нещодавно експеримент продемонстрував, що регулярне вживання жирної риби або риб’ячого жиру в іншому форматі дозволяє знизити ризик розвитку астми у дітей на 24-29 відсотків.

Також вченим вдалося з’ясувати, що вживання риб’ячого жиру під час годування груддю дозволяє знизити ризик розвитку алергії у немовлят.

Риб'ячий жир зміцнює кістки

З віком через втрату мінералів та корисних речовин кістки людини починають втрачати свою щільність та міцність, що призводить до розвитку таких захворювань як остеоартроз та остеопороз.

Відповідно до даних більшості досліджень, найбільш значущими елементами для зміцнення кісток є кальцій і вітамін D. Однак Омега-3 жирні кислоти можуть бути не менш корисними. Так, в рамках одного з експериментів вчені з’ясували, що ці кислоти підвищують мінеральну щільність кістки, а також дозволяють усунути речовини, що впливають на руйнування кісткової тканини.

ЛОСОСІВІ, ОСЕТРОВІ та ЩУКА

Ці види цінних риб не так називаються цінними. Давайте розбиратись:

Лосось

Лососеві риби належать до одним з найкорисніших риб. До лососевих відносять такі види риб як горбуша, нерка, сьомга, кета, нельма, кижуч, чавича, кумжа, сиг, омуль, голець, харіус, таймень, льонок.

Крім риб’ячого жиру, описаного вище, лососеві містять велику кількість “сонячного вітаміну” – вітаміну D. Засвоєння магнію та кальцію, які потрібні для формування та зміцнення зубів і кісток, неможливе без його участі. Згідно з проведеними дослідженнями, вітамін D уповільнює зростання онкологічних клітин та є ефективним засобом у лікуванні та профілактиці лейкозу, раку молочної залози, яєчників, простати, головного мозку. Плюс він підвищує імунітет і координує вироблення інсуліну підшлунковою залозою (тобто впливає на рівень глюкози в крові), підтримує нормальну роботу нервів та м’язів.

І не варто забувати, що білки чи амінокислоти – важливі речовини наших клітин, тканин, ферментів та гормонів. Лососеві білки (як, втім, і білки будь-якої іншої риби) легко засвоюються людським організмом. Лосось також багатий на мінеральні речовини, наприклад, селен (необхідний елемент для росту тканин, волосся і нігтів).

Крім того, в лососі міститься фосфор і калій, які надають сприятливу дію на м’язи та кістки. І останнє. Ця риба уповільнює процеси старіння.

А тепер про неприємне … У 100 гр лосося міститься 269 ккал, тому в день краще вживати не більше 150 гр продукту. Саме через таку високу калорійність до лосося варто ставитися вкрай акуратно. Інакше всі корисні властивості відразу перетворяться на шкідливі. А ось у випадку з нашою імітованою ікрою – одна баночка ікорки містить всього 20 ккал, зберігаючи при цьому користь дорогоцінної рибки.

Осетр

У складі живильного м’яса осетра знову ж таки присутні незамінні амінокислоти, вітаміни, корисні поліненасичені жирні кислоти Омега-3 та Омега-6, мінерали, фосфор та калій. Його м’якоть має практично м’ясний смак через присутність у рибі глутамінової кислоти – природного підсилювача смаку. Осетрина корисна для мозку і серцево-судинної системи, рекомендується для людей, які страждають на атеросклероз або інші захворювання, пов’язані з високим рівнем холестерину, тому що жирні кислоти здатні розщеплювати його і сприяти виведенню з організму. Зазначають, що вживання осетра в їжу нормалізує тиск, покращує обмінні процеси, впливає на регенерацію шкіри. Крім того, це дієтичний продукт: осетр не калорійний, але все одно має високу енергетичну цінність за рахунок високої засвоюваності.

Згідно з дослідженнями, осетрина була на нашій планеті ще в епоху проживання динозаврів. У всі часи вона цінувалася за свої чудові смакові якості та здатність покращувати загальний стан організму. У Стародавній Греції рибину вважали шляхетною стравою, а в Піднебесній її подавали на стіл китайському імператору. Користь осетра для здоров’я давно відома і у європейських країнах. У Англії та Франції минулих століть право вживати цю рибу належало лише багатим дворянам.

Корисні властивості осетрини полягають у її високій біологічній цінності. Білок риби містить менше сполучних волокон, ніж звичайне м’ясо, тому на 98% швидше та легше засвоюється людським організмом. За кількістю натрію осетр вважається рекордсменом серед інших видів риб, а за змістом таурину перевершує багатьох жителів прісноводних озер.

Під осетровою лускою можна виявити величезну кількість життєво важливих речовин:

  • вітаміни – РР, С, групи В, Д, токоферол;
  • магній;
  • фосфор;
  • фтор;
  • кальцій;
  • хром;
  • залізо;
  • молібден;
  • ейкозопентаєнову та докозогексаєнову кислоти;
  • йод;
  • глутамін.
Щука

Хижа риба щука здавна вважалася стравою царського столу. Через велику кількість кісток сьогодні щуче м’ясо відносять до третього сорту. Але це ніяк не впливає на її популярність та цінність.

У щуці міститься досить багато вітамінів, серед яких особливу цінність становлять вітамін А, С, В1-2-6-9, Е, РР. Багата щука та корисними мінералами, такими як: залізо, йод, цинк, фтор, сірка, хлор, мідь, хром, нікель, фосфор, калій, магній, натрій, кальцій, кобальт, молібден та деякі інші. Крім цього у складі щуки є білки, холін, фолієва кислота та інші корисні речовини.

Енергетична цінність щуки виглядає наступним чином: жири – лише один грам, білки – вісімнадцять з половиною грамів, вуглеводи – повністю відсутні.

Щука позитивно впливає на серцево-судинну систему і травлення, надає загальнозміцнюючий вплив на організм людини, підвищивши його опірність до хвороб. Також доведено, що ця риба здатна регулювати цукор у крові, а також є афродизіаком.

Незамінна щучка і при проблемах із щитовидною залозою. Регулярне її вживання значно знизить ймовірність появи аритмії серця. Крім цього в щуці містяться спеціальні кислоти, здатні розщеплювати зайві жири та білки. Саме це зменшує ризик появи діабету і дозволяє без особливих труднощів худнути.

Завдяки легкозасвоюваним білкам щуку рекомендується їсти при шлункових захворюваннях. Крім цього, за рахунок різноманітного складу ця риба забезпечує організм усіма необхідними вітамінами та елементами. Також у щуці є багато природних антисептиків, за допомогою яких зміцнюється імунітет. Внаслідок чого рибу можна вживати як профілактику грипу та інших вірусних захворювань.

Ось і виходить, що придумати щось корисніше, ніж імітована ікра, приготовлена ​​із щучого бульйону із збереженням усіх її природних корисних властивостей, практично неможливо.

Отже, підбиваючи підсумки, імітована ікра, доступна в нашому магазині перевищує за корисністю всі можливі показники, а значить, має сенс використовувати її на регулярній основі. Рекомендую Вам завершити ознайомлення з цією сторінкою красивим бутербродом із товстим шаром ікри. На здоров’я!